Talaş Santrifüjü


Talaş Santrifüjü

Talaş Santrifüjü
Talaş santrifüjü, minimum düzeyde alan gereksinimine sahip olup çok kompakt ve dayanıklı olmaktadır. Normal bir makine alet taşıyıcısının altına da rahatlıkla sığmaktadır. Üfleme hareketi çıkış talaşı taşıyıcısına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Talaşlar sürekli olarak makine ile çalışma alanından temizlenir ve de çalışma alanı da sürekli olarak temiz tutulmaktadır. Makine ile işleme merkezlerinde ve benzer olan yüksek üretim kapasiteli makinelerde yüksek hızda talaş giderme işlemleri için oldukça idealdir. 20 ila 30 mm (0.78-1.18 ") maksimum uzunluğa sahip kısa ıslak talaşlar bir talaş taşıyıcısı yardımıyla girişe beslenir. Çubuk uçları ve uzun talaş opsiyonlu bir çubuk uç ayırıcısı ile elenebilir. Talaşlar, parçalar ve torna talaşları haznenin ortasına girer ve yüksek devirde bir döndürme hızı ile yukarı doğru hareket ettirilir. Haznenin çevresinde bir rima eleği bulunmaktadır. Sıvı elekten geçer ve kuru talaşlar kanatlar tarafından üretilen yüksek bir hız ile çıkış ve besleme borusundan dışarı atılır. Talaşlar bir talaş kutusunda, soğutucu ise bir tankta toplanmaktadır.

Talaş Santrifüjü Nedir?
Santrifüj, talaşlı imalat atölyelerinde işlem sonrasında ortaya çıkan talaş ve soğutma, kesme sıvısı karışımının ayrıştırılması için kullanılan sistemlerdir. Soğutma, kesme sıvısı ayrıştırma sonrası tekrar filtrelenerek sisteme basılmakla geri kazanım sağlanmış olur. İşlem sonrası talaştaki nem oranı %3’ün altına indirilir. Bu oran sistemin kurulduğu yerin ortamına ve mevsim şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama şartlarda sağlanan oran %3 ve altıdır. Çelik talaşında, santrifüj edilecek talaşın kapasitesi minimum 300 kg/saat, maksimum 5,000 kg/ saat ‘dir. Farklı kapasiteler için farklı modeller mevcuttur. Talaşın malzeme cinsine göre kapasite düşebilir. Yine santrifüj edilecek talaşın kırık talaş olması gerekir. 

Talaşlar santrifüjün iç bölümündeki konik hazneye düşer, haznenin iç yan kısımlarındaki özel elek sistemine çarpan talaşların içindeki sıvı süzülerek, sıvı çıkışından tanka iletilir. İçinden sıvısı alınan talaşlar ise hazne içinden kurumanın etkisiyle yükselerek, yine dönme kuvveti yardımı ile talaş çıkış haznesinden dışarı aktarılır. Santrifüj, talaşın kurutulmasını sağlayarak talaşın daha değerli hale gelmesini ve geri kazanılan yağların tekrar kullanmasını sağlar. Diğer açıdan da talaşların ve yağın birbirinden ayrılması, hurda talaşların zehirli atık kapsamından çıkmasını sağlar. Dikey ve yatay santrifüj olarak iki farklı model bulunmaktadır.

Talaş Santrifüjü Nasıl Çalışır ?
İçinden sıvısı alınan talaşlar hazne içinden kurumanın etkisiyle yükselip yine dönme kuvveti yardımı ile talaş çıkış haznesinden dışarı aktarılmaktadır. Santrifüj, talaşın kurutulmasını sağlayarak talaşın daha değerli hale gelmesini ve geri kazanılan yağların tekrar kullanmasını da sağlamaktadır. Metal talaş sıkıştırıcısı makine alet taşıyıcısından sonra doğrudan kesme makinesine yerleştirilebilir. Normal bir talaş kutusundan daha az yer kaplayacaktır. Sıkıştırıcı kompakt bir talaş kutusunun bir parçası da olabilir. Sıkıştırıcı, besleme taşıyıcıları, çubuk uç ayırıcıları ve ilave donanımlarla birleşen kompakt bir talaş işleme sisteminin bir parçası da olabilir. Titreşim montajları ile birlikte kombine halinde kompakt ve sağlam tasarımı bu sıkıştırıcının sessiz çalışmasını sağlamaktadır.

Kolay denetleme ve bakım için tambura erişim sağlayan bağlantılı denetleme kapağı Islak metal talaşlarını 100-300 kg / saatlik bir oranda % 1-3 kalıntı kuruluğuna kadar kurutur. Talaşları bir hava akımı ile yüksekliğe bağlı olarak ortalama 5-10 metre uzaktaki bir konteynere  taşıyabilir. Kısaca talaşlar, parçalar ve torna talaşları haznenin ortasına girer ve yüksek devirde bir döndürme hızı ile yukarı doğru hareket ettirilir. Haznenin çevresinde bir rima eleği bulunmaktadır. Sıvı elekten geçer ve kuru talaşlar kanatlar tarafından üretilen yüksek bir hız ile çıkış besleme borusundan dışarı atılır. Talaşlar bir talaş kutusunda, soğutucu ise bir tankta toplanır.
 

TR EN
Copyright © 2024

KUSURSUZ

Çözümlerimiz

EKONN A.Ş
Pzt. Cum. 09:00 - 18:00Orhan Gazi Mahallesi 1720 Sokak No: 1, 34538
Esenyurt/İstanbul
Copyright © 2024
Web Tasarım birNC
Web Tasarım birNC Web Tasarım