Hat Konveyörü


Hat Konveyörü

Hat Konveyörü
Hat konveyörü, birden fazla çelik paletli konveyörün bulunduğu talaşlı üretim tesislerinde, bütün konveyörlerden gelen talaşların bir hat üzerinde toplanarak, konteynır veya silolarda depolanması amacıyla kullanılırlar. Konveyör enerji beslemesi dış hattan alınmaktadır. Tesis içersinde çalışma alanlarına uygun görülen bir yere montaj edilen pano ile kontrolü sağlanmaktadır.

Hat konveyörleri, istenilen açı ve ölçülerde ve de talaş taşıma kapasitesine göre imal edilebilir. Çok sık ve karmaşık bakım işlemleri gerektirmez. Sağlam ve de uzun ömürlüdürler. Konveyör, her hangi bir malzemenin bir uçtan diğer uca aktarılmasını sağlayan devamlı aktarma mekanizmasıdır. Konveyörlerin hareketi motor gücü, insan gücü ve yer çekimi kuvveti ile de sağlanabilir. Konveyör, taşıma ve aktarma konusunda insan gücünü en aza indirgeyen mekanizmadır. Konveyörler günümüzde her sektörde kullanılmaya başlanmış olup, her sektöre de uygun olarak imal edilebilmektedir. Konveyörler kendi içerisinde bir çok gruba ayrılmaktadır. Konveyörler, bunların dışında özel olarak imal edilebilmektedir. Konveyörlerin ana şasesi alüminyum konveyör profilleri veya ağır malzemelerde çelik olarak imal edilebilmektedir.

Konveyör Nedir ?
Konveyör, nesneleri bir konumdan diğerine taşıyan, özellikle üretim merkezlerinde sıklıkla kullanılan, mekanik taşıma araçlarıdır. Özellikle ağır veya hacimli nesnelerin taşınmasını içeren uygulamalarda kullanışlıdır. Konveyör sistemlerinin çok çeşitli malzemeleri hızlı ve verimli bir şekilde taşınmasını sağlamaktadır.  Ayrıca ürün, çanta teslimatları için süpermarketler ve havalimanlarında sıklıkla bulunurlar. Birçok tür taşıma sistemi mevcuttur ve farklı endüstrilerin çeşitli ihtiyaçlarına göre kullanılmaktadır. 

İnsanlar tarafından fabrika, kesimhane ve montaj atölyesi gibi yerlerde işlenmeyi bekleyen ham maddeleri taşımakta kullanılan bant sistemi olarak tanınan ve bilinen konveyörlerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Zincirli Konveyör, paletli veya koli halindeki, paketlenmiş yükleri taşımada tercih edilen imalatında tercihen elektrostatik toz boya kullanılmış çelik konstrüksiyonu kullanılan konveyör çeşididir. Rulolu Konveyör, zincirli konveyör gibi, paket halinde veya ambalajlı bir halde bulunan malzemelerin taşınması için tercih edilen, tahrik destekli veya tahrik desteksiz modelleri bulunan kauçuk veya pvc ile kaplanarak alüminyum veya elektrostatik toz boyalı çelik konstrüksiyonu ile imal edilen konveyör çeşididir. Bantlı Konveyör, insanlar tarafından en çok bilinen ve en yaygın olarak kullanılan, kutulu malzemelerden dökme malzemeye kadar ürün taşıma potansiyeline sahip olan bir çeşittir. Ve daha çok çeşidi bulunmaktadır.

Hat Konveyörü Nasıl Çalışır ?
Hat konveyörü, birden fazla çelik paletli konveyörün bulunduğu talaşlı üretim tesislerinde, bütün konveyörlerden gelen talaşların bir hat üzerinde toplanarak, konteynır veya silolarda depolanması amacıyla kullanılırlar. Hat konveyörleri, istenilen açı ve ölçülerde ve de talaş taşıma kapasitesine göre imal edilebilir. Hat konveyör enerji beslemesi dış hattan alınmaktadır. Tesis içersinde çalışma alanlarına uygun görülen bir yere montaj edilen pano ile kontrolünü sağlar.  Hat konveyör, her hangi bir malzemenin bir uçtan diğer uca aktarılmasını sağlayan devamlı aktarma mekanizmasıdır. Hat konveyörlerin hareketi motor gücü, insan gücü ve yer çekimi kuvveti ile sağlanabilir. Konveyör, taşıma ve aktarma konusunda insan gücünü en aza indirgeyen mekanizmadır.

Bir konveyör sistemi, genellikle bir şirketin ürününü tam zamanında hedefe ulaştırmasından dolayı önemlidir. Bir şirket, konveyör sistemlerinin en yüksek kapasitede çalışmasını sağlamak için, düzenli incelemeler yapıp, sistem denetimlerini aksatmaması, motorlarını yakından izlemesi, önemli parçalarını stokta tutması ve personelini uygun bir şekilde eğitmesi gerekir. Bir konveyör sisteminin hizmet ömrünü uzatmak için, doğru konveyör tipinin seçilmesi, doğru sistem tasarımının yapılması ve düzenli bakım uygulamalarına dikkat edilmesi gerekir. Doğru tasarlanmış bir konveyör sistemi, uygun bakım ile uzun süre dayanabilir.

 


 

TR EN
Copyright © 2024

KUSURSUZ

Çözümlerimiz

EKONN A.Ş
Pzt. Cum. 09:00 - 18:00Orhan Gazi Mahallesi 1720 Sokak No: 1, 34538
Esenyurt/İstanbul
Copyright © 2024
Web Tasarım birNC
Web Tasarım birNC Web Tasarım