Talaş Silosu


Talaş Silosu

Talaş Silosu
Talaş siloları, hat konveyörlerinden gelen yüksek kapasiteli talaşları depolamak ve gerektiğinde talaşları kamyonlara aktarmak için kullanılır. Kapı sistemi hidroliktir. Bakım maliyeti yoktur. Dayanıklıdırlar ve istenilen kapasite ve ölçüye göre imal edilebilirler. Tesislerin hurda ünitesinin oluşturduğu atıkların uzaklaştırılmasında önemli rol oynarlar. alaş depolama silosu, talaşın kurutulduktan sonra peletleme işlemine hazır halde depolanması için kullanılmaktadır.

Kağıt hamuru, kağıt ve panel levhanın maliyet etkin üretimi, büyük ölçüde talaşların verimli bir şekilde işlenmesine bağlıdır. İyi bir envanter kontrolü ve talaşların uygun şekilde karıştırılmasını sağlamak için, selüloz değirmenine veya panel levha tesisine taşınmak üzere uygun şekilde depolanmalı ve geri kazanılmalıdır. Uygun depolama, yalnızca sürekli üretim sağlamak için bir süreç içi envanter tamponu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda farklı ağaç lifi kaynaklarını homojen bir karışım halinde harmanlamak için yetenekler içerir. Bu nedenle depolama hacminin karıştırma ve homojenizasyona izin verecek kadar büyük olması gerekir. Depolama ünitesinden tahliye ekipmanı, karıştırma ve harmanlama işlemine devam etmelidir.

Silo çapları, kabuk için 25 m'ye ve cips için 42 m'ye kadar olabilir. Silolar, iklime bağlı olarak yalıtımlı veya yalıtımsız çelik veya betondan yapılabilir. Silo depolama, sabit talaş nemlerinin korunmasına yardımcı olur ve dış ortamdaki tozu neredeyse tamamen ortadan kaldırdıkları için daha çevre dostudur. Silolar, kar veya buzun talaşlar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Silo, dökme malzemelerin depolanması için bir yapıdır. Silolar tarımda tahıl, toz, fermente yem (silaj olarak bilinir) ve hayvan bulamacının depolanması için kullanılır. Silolar, diğer endüstriler tarafından kömür, çimento, kum, talaş, metal atık, gıda ürünleri ve talaşın toplu depolanması için kullanılır. Silolar, 20 ile 80 ton kapasiteli, yaklaşık 10 metre ile 90 metre yükseklik aralığındadır.

Farklı silo türleri şunları içermektedir:

Mühürlü Silolar: içeriği nemden ve böceklerden korumak için kullanılır

Silo Torbaları: Su geçirmez ve UV koruyucu filmden yapılmıştır

Havalandırmalı Silolar: İnce tozlar için tasarlanmıştır. Siloya hava pompalayarak tozun bir sıvı gibi davranmasına neden olur.

Bir talaş silosunun birincil işlevi, tahılların depolama ömrünü artırmak için koruma sağlamaktır. Silolar ayrıca talaş depolamanın genel işleyişinde çok önemli bir unsurdur. Ek olarak silolar, talaşların hem nemini hem de kalitesini izlemek için kullanılan ekipmanlara da uyumludur. Bu silolar çok sayıda ürünü işleyebilir ve sonuç olarak ahşap endüstrisinin son derece önemli bir unsurudur. Talaş siloları, silindirik bir kap içerisinde basınçlı bir alan oluşturarak çalışır. Birkaç farklı silo türü vardır. Hepsinin tasarımı biraz farklıdır. Ancak çürüme ve bozulmayı önlemek için aynı şekilde çalışırlar. Bu silolar güvenliği sağlamanın yanı sıra alt bölmeleri ünitenin geri kalanından çıkarılabilir ve içeriğin boşaltılmasına olanak tanır. 

Mobil Silo Nedir?
Mobil siloların taşınması ve sahada kurulması kolaydır. Mobil silolar genellikle dijital göstergeli ve yazıcılı bir elektronik tartı sistemi ile donatılmıştır. Bu, silodan boşaltılan herhangi bir miktarda talaşın kontrol edilmesini sağlar. Ayrıca silo içinde kalan miktarı bilebilmeniz için bir göstergeye de sahiptir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken faktör de talaş silolarının doldurma ve boşaltma sırasında yoğun toza neden olmasıdır. Radar  seviye sensörleri, yoğun tozlu silolar için ideal çözümdür. Yanlış tasarım köprülemeye veya etkisiz doldurmaya yol açacağından, özel uygulamanız için doğru silo tasarımı çok önemlidir. Tasarım uygulamaya ve malzemeye bağlıdır.  Bu silolar çeşitli endüstriler için birden fazla tasarıma sahiptirler.

Talaş silosu hakkında daha fazla bilgi almak için şimdi bize ulaşın.

TR EN
Copyright © 2024

KUSURSUZ

Çözümlerimiz

EKONN A.Ş
Pzt. Cum. 09:00 - 18:00Orhan Gazi Mahallesi 1720 Sokak No: 1, 34538
Esenyurt/İstanbul
Copyright © 2024
Web Tasarım birNC
Web Tasarım birNC Web Tasarım